Sunday, 19 June 2011

Kootud suvemüts

Mimmi blogist pärit suvemütsi kudumisõpetus.Tänud Mimm Isetegijast!

Tööjuhend- SUVEMÜTS

Alljärgnev õpetus on peaümbermõõdule 54 cm. Ristkorrutise valemi järgi saab arvutada vajalike silmuste arvu kõikidele peaümbermõõtudele.



Kuidas arvutada, vastavalt peaümbermõõdule, mütsi kudumiseks vajalike silmuste arvu?

Silmuste arvu saab arvutada ristkorrutise teel. Selleks koo mütsi lõngaga tööproov. Loo 20 silmst ja koo 20 rida parempidist kudet. Aseta mõõdulint või joonlaud tööproovile ja mõõda mitu silmust on 5 cm- l. Mina kudusin tööproovi "Katka"st ja sain silmuste arvuks 5 cm- l 10 (*) silmust.

(*)- märge näitamaks, kust see number 10 saadakse.

Nüüd arvutasin ristkorrutise teel vajaliku silmuste arvu (peaümbermõõdule 54 cm) nii:




Näiteks:
Kudusin "Katka"st paremidises koes tööproovi. Mõõtsin ära, mitu silmust on 5 cm- l. Sain vastuseks, et 5 cm- l on 10 silmust.

Vajaliku silmuste arvu sain nii:

x= 54 x 10:5 = 108 silmust

NB! Selleks, et kududa mütsi peaümbermõõdule 54 cm, pean kas looma või kasvatusridadega kasvatama kokku 108 silmust. Selline silmuste arv peaks olema ennem, kui asun mütsi keskosa kuduma. Kes koob, kas väga tugevalt või väga lõdvalt, võib mõne silmuse rohkem või vähem kasvatada. Kindluse mõttes võib esimesel korral teha lõngast proovitöö. Luua vajalik arv silmuseid ja kududa umbes 10 rida parempidist kudet. Seejärel kududa silmused pehmelt maha ja proovida tööproovi pähe. Kui midagi ei klapi, siis saab kohe, kas mõned silmused rohkem või vähem kasvatada. Aga üldjuhul ristkorrutise teel saadud vajalik silmuste arv, soovitud peaümbermõõdule, on ilusti sobinud.


1. Vajalikud töövahendid:

. puuvillane lõng "Katka", lõngakulu umbes 40 g

. heegelnõelad nr. 1 ja 2

. sukavardad nr. 2,5

. ringvardad nr. 2 (50 cm)

. sukanõel ja käärid

See suvemüts on kombineeritud järgmiselt: kootud pealagi + kasvatusread ja keskosa ning heegeldatud alläär.

Suvemütse võib kududa kahte varianti:

1.variant- loon vajaliku arvu (ristkorrutise teel arvutatud silmuste arv, mis sobib peaümbermõõduga) silmuseid. Koon soovitud mustrit kuni soovitud pikkuseni ja teen kahandusread (ümara kahanduse) pealael.

2. variant- alustan kudumist pealaelt. Kasvatan vajaliku arvu silmuseid ja koon (suunaga alla) keskosa ja allääre.

Selle suvemütsi tööjuhend on 2. variandi kohta.


2. Mütsi alustamine pealaelt

Mütsi pealagi koo alljärgnevas koekirjas.



1. Pealaelt mütsi kudumist alustades, alustad kudumist keskelt. Heegelda alguseks ümber lõngast moodustatud aasa koekirjas vajalik arv silmuseid. Heegelda 8 silmust (vt, joonist). Kasuta heegelnõela nr.1



2. Jaga silmused neljale sukavardale (nr. 2,5) ja tõmba lõngaotsast aas kinni (vt. joonist)



3. Ennem koekirja kudumist, koo üks ring parempidist kudet. Tavaliselt on koekirjas antud 1/8 mustrist, mis tähendab, et seda tuleb igal vardal kududa kaks korda. Paarisread ei ole koekirjas märgitud. Koo need parempidises koes.
Pärast antud mustri lõpetamist koo veel üks ring parempidi.

Nüüd vaheta sukavardad ringvarraste (nr.2) vastu. Nüüd on varrastel kokku 64 silmust. Ristkorrutise abil saime vastuseks, et nr. 54 peaümbermõõdule kootavale mütsile on vaja kokku 108 silmust. Praegu, pärast pitsilises koes pealae kudumist, on varrastel 64 silmust. Nüüd tuleb kasvatusridadega juurde kasvatada puuduolev arv silmuseid ehk siis 64+44= 108 silmust. Juurde on vaja kasvatada 44 silmust. Alusta kasvatusridade kudumist.


3. Kasvatusridade kudumine

Kasvatusridu koome 3.
Vot, nende kasvatusridadega saabki mütside suuruste juures nn. "mängida". Kududes rohkem kasvatusridu, saame suuremale peaümbermõõdule sobiva mütsi ja kududes vähem kasvatusridu, saame väiksemale peaümbermõõdule sobiva mütsi.

1. kasvatusrida- võta iga 5 silmuse tagant vardale lõngakeerd (sellel ringil kasvata juurde 16 silmust), (vt. joonist).

Vaherida- koo ring parempidises koes.

Vaherida- koo ring parempidises koes.

2. kasvatusrida- kasvata juurde 14 silmust (hajuta juurde kootavad silmused, vastavalt soovile).

Vaherida- koo ring parempidises koes.

Vaherida- koo ring parempidises koes.

3. kasvatusrida- kasvata juurde 14 silmust (hajuta juurde kootavad silmused, vastavalt soovile).

Vaherida- koo ring parempidises koes.



Oluline on, et ennem keskosa kudumist, oleks varrastel 108 silmust. Kindlasti peaks olema, pitsilise koekirja kudumiseks, varrastel paarisarv silmuseid.


4. Mütsi keskosa kudumine



Kokku kudusin keskosaks 6 cm pitsilist kudet. Või koo keskosa nii pikk, kui soovid. Koo silmused pehmelt maha. Keskosaks võib kududa ka teisi pitsilisi koekirju. Kui Sa heegeldatud alläärt ei soovi, siis koo pitsilist koekirja kuni allääreni (s.t nii pikk müts, kui soovid).


5. Heegeldatud alläär ja viimistlemine

Heegelda ringselt 4 rida meeldivat heegelpinda. Alläär heegelda üle sämpudega või väikse äärepitsiga. Katkesta lõng ja peida lahtine lõngaots mütsi sisse. Meisterda kaunistuseks antenn või aas.

Kombineerimisel kasutasin järgmiseid allikaid: Ajakiri "Käsitöö" sügis/2005, A. Pink "Kudumine".