Monday, 12 November 2012

Salomonisõlm

Dominhobby on hea õpetuse üles pannud , ma panen siis ka.

Saturday, 1 September 2012

Tiramisu

Veidi teistmoodi retsept. Pärit Liina blogist ja oli avaldatud Delfis.


Vaja läheb:
200g Lady’s Fingers küpsiseid
250g mascarponet (toasoe)
200g toorjuustu (toasoe)
5sl suhkrut
1 suur tass kanget kohvi
6 muna
kakaod (naturaalne)
Valmista kreem - selleks eralda munavalged munakollastest. Vahusta munakollased 3 spl suhkruga, kuni suhkur lahustub. Lisa munakollastele toasoe mascarpone ja toorjuust. Sega ühlaselt läbi, et ei jääks tükke. Seejärel vahusta munavalgeid (enne pese mikser hoolikalt puhtaks), vahepeal lisa 2 spl suhkrut ning vahusta VÄGA tugevaks vahuks (kindlasti teha seda kausis mis ei ole plastmassist. Plastmass sisaldab rasvu mis takistavad munavalge ehk valgu vahustumist). Tõsta munavalgevaht munakollase vahu sisse ning sega õrnalt kuid ühtlaselt läbi. Kasta biskviitküpsised ükshaaval kiiresti kohvi sisse (võib ka vaid ühelt poolt niisutada, muidu võib liiga vesine tulla) ning lao esimene kiht. Tõsta esimesele kihile pool mascarpone kreemist. Raputa peale rohkelt kakaod. Niisuta uuesti küpsiseid kohvis, kuid seekord lao küpsised teistpidi ehk risti. Tõsta teisele kihile ülejäänud kreem ning raputa peale kakaod. Tõsta külmkappi vähemalt neljaks tunniks.

Monday, 20 August 2012

Värvid sobima

Väga kasulik info, leitud FB-st Знаете ли вы?.
Kак правильно сочетать цвета в одежде:
 - Белый: сочетается со всем. Наилучшее сочетание с синим, красным и черным.
 - Бежевый: с голубым, коричневым, изумрудным, черным, красным, белым.
 - Серый – базовый цвет, хорошо сочетается с капризными цветами: фуксия, красный, фиолетовый, розовый, синий.
 - Розовый – с коричневым, белым, цветом зеленой мяты, оливковым, серым, бирюзовым, нежно - голубым.
 - Фуксия (темно – розовый) – с серым, желто-коричневым, зеленым лаймом, зеленой мятой, коричневый.
 - Красный – подходит к желтым, белым, бурым, синим и черным.
 - Томатно – красный: голубой, зеленая мята, песчаный, сливочно – белый, серый. 
- Вишнево-красный: лазурный, серый, светло-оранжевый, песчаный, бледно-желтый, бежевый.
 - Малиново-красный: белый, черный, цвет дамасской розы.
 - Коричневый: ярко-голубой, кремовый, розовый, палевый, зеленый, бежевый. 
- Светло-коричневый: бледно-желтый, кремово-белый, синий, зеленый, пурпурный, красный. - Темно-коричневый: лимонно-желтый, голубой, зеленая мята, пурпурно-розовый, зеленый лайм.
 - Рыжевато-коричневый: розовый, темно-коричневый, синий, зеленый, пурпурный. - Оранжевый: голубой, синий, лиловый, фиолетовый, белый, черный.
 - Светло – оранжевый: серый, коричневый, оливковый.
 - Темно –оранжевый: бледно – желтый, оливковый, коричневый, вишнёвый.
 - Желтый: синий, лиловый, светло-голубой, фиолетовый, серый, черный.
 - Лимонно-желтый: вишнево-красный, коричневый, синий, серый.
 - Бледно-желтый: фуксия, серый, коричневый, оттенки красного, желтовато-коричневый, синий, пурпурный.
 - Золотисто-желтый: серый, коричневый, лазурный, красный, черный.
 - Светло – зеленый: золотисто-коричневый, коричневый, розовый, темно-оранжевый, темно-синий, серый.
 - Оливковый: апельсиновый, светло-коричневый, коричневый. 
- Зеленый: золотисто-коричневый, оранжевый, салатный, желтый, коричневый, серый, кремовый, черный, сливочно-белый.
 - Салатовый цвет: коричневый, желтовато-коричневый, палевый, серый, темно-синий, красный, серый.
 - Бирюзовый: фуксия, вишнево-красный, желтый, коричневый, кремовый, темно-фиолетовый. - Электрик красив с золотисто-желтым, коричневым, светло-коричневым, серым или серебряным.
 - Голубой: красный, серый, коричневый, оранжевый, розовый, белый, желтый. 
- Темно-синий: светло-лиловый, голубой, желтовато-зеленый, коричневый, серый, бледно-желтый, оранжевый, зеленый, красный, белый. 
- Лиловый: оранжевый, розовый, темно-фиолетовый, оливковый, серый, желтый, белый.
 - Темно-фиолетовый: золотисто-коричневый, бледно-желтый, серый, бирюзовый, зеленая мята, светло-оранжевый.
 - Черный универсален, элегантен, смотрится во всех сочетаниях, лучше всего с оранжевым, розовым, салатным, белым, красным, сиреневым или желтым


Saturday, 11 August 2012

Söögiisu = kehakaal 2

Nii, käes on aasta 2012 ja minu dieeditamine on läbi kukkunud :)
Üldse on selle asjaga nüüd nii, et enam ma dieeti ei pea ja seda sõna rohkem ei kasuta, nüüd hakkan tervislikult toituma! Küll see mu kaalu kontrolli all hoiab ja pealegi olen mõelnud, et miks üks 50+ naine üldse peaks kogu aeg oma pead kaalu pärast vaevama? Pisuke priskus teeb näo siledamaks ja närvid rahulikumaks. Kaaluabilt mõned nõuanded, mis küll hoopis rootslastelt pärit on ja kala meil küll odava toidu hulka kahjuks ei kuulu, võiks muidugi :)

 KAALUABI: Tervislik toit ei tähenda automaatselt tühja rahakotti. Korralikult planeerides võid nii soovitud kaalu saavutada, kui ka raha kokku hoides endale uusi riideid lubada. Tasteline.se on välja toonud kasulikud soovitused soodsaks kaalulangetamiseks:
 • Söö hommikuks kaerahelbeputru ja muna. Odav ning kiudaineterikas hommikueine, mis sisaldab ka kasulikku Omega-3 rasvhapet. Leivakate on kallis ning putru süües ei pea sa sellele kulutama. Naturaalne jogurt kaerahelveste, kuivatatud puuviljade ja marjadega on samuti kasulik ning odav. Leivakatteks sobib purustatud avokaado koos küüslauguga, kuid selle säilivusaeg on maksimaalselt 2 päeva.
 • Parim ja odavam vahepala on puuvili ning näiteks pähklid ja mandlid. Hästi töötab ka maitsestamata jogurt kuivatatud puuviljade ja kõrvitsaseemnetega.
 • Kui õhtul tunned nälga, on parem süüa midagi, mis veresuhkru taset ei tõsta, muidu suureneb öine rasvatalletamine. Keedetud muna ning aedviljad oliividega on hea valik. Või avokaado täidetud kodujuustu, singi või tuunikalasalatiga. Kui sul on kiire, on heaks lahenduseks peotäis pähkleid.
 • Tee salat peakapsast ja porganditest, mitte salatilehtedest. See on odavam ning annab enam kiudaineid ja vitamiine. Salat säilib mitu päeva.
 • Tee suur kogus tomatikastet, mida võib külmutada portsjonitena. Seda saad kasutada pastakastmena, pajaroa alusena või keeta supiks.
 • Osta külmutatud aedvilju suurtes pakendites. Odav toit, mida on võimalik kasutada pajaroogades, suppides, pastakastmetes, vormiroogades jne. Ka külmutatud marjad on hea alternatiiv jogurtisse, pudru sisse, magustoitu ning smuutidesse.
 • Liha on sageli kallis, söö selle asemel palju odavat kala. Sügavkülmutatud kala on sageli odavam, lisaks räimed, kohalikud kalad.
 • Peolauale sobib ahjukana. Osta maitsestamata kana, lisa ise maitsetaimi ja soola ning küpseta ahjus koos juurviljadega. Odav ja maitsev.
 • Suuremale rahvahulgale tasub pakkuda ahjus küpsetatud lõhet. Osta see soodsa hinnaga ning pane sügavkülma õiget aega ootama. Paku kõrvale lihtsat salatit ning kastet.
 • Magustoite valmista õuntest, pirnidest, kaerahelvestest, pähklitest, kookosest ja tumedast šokolaadist. Pole kallis ning variante on mitmeid. Näiteks õunakook kaerahelbe katte all, praetud pirnid pähklitega, väikesed šokolaadipallid jms.
 • Mahlad on kallid, annavad palju kaloreid ning tühjendavad kiiresti rahakotti. Joo selle asemel vett, lisades vette sidrunit, laimi või kurgiviile. Rohelist teed on soovitav juua kolm korda päevas, mis kiirendab ka ainevahetust.

 Nõuanded külmkapi täitmiseks: Rahakoti vaenlane ei ole mitte kallis pidusöök, vaid väikesed argipäevased kallid harjumused, mis maksavad kõige rohkem.
 1. Loobu kohvist, saiakestest, šokolaadikookidest ja kiirtoidust.
 2. Võta tööle kaasa toidukarp nii sageli kui võimalik.
 3. Osta võimalikult vähe poolfabrikaate.
 4. Vii sisse üks supi- ning üks aedviljapäev nädalas.
 5. Küpseta ise leiba, soovitavalt nii jämedateralist kui võimalik.
 6. Valmista ise müslit kaerahelvestest ja kuivatatud puuviljast.

Ära neid toite söö!!!


1) Sai ja rafineeritud jahutooted. Iseenesest on sai ja rafineeritud jahutooted üldiselt sinu keha jaoks mürgised, sest neist on ära võetud peaaegu kõik vitamiinid, mineraalid, kiudained ja teised tähtsad toitained. Seetõttu ei oska sinu keha neid niinimetatud toiduaineid korralikult seedida ja omandada, mis võib viia terviseprobleemideni. Rafineeritud valget jahu on ka töödeldud klooriga ja broomiga, kahe mürgise kemikaaliga, mida on seostatud kilpnäärme ja elundite kahjustamisega. (http://drlwilson.com/ARTICLES/BREAD.htm)
2) Tavalised külmutatud eined. Suurem osa tavapäraselt valmistatud külmutatud eineid on täis säilitusaineid, töödeldud soola, hüdrogeenitud õlisid ja teisi tehislikke koostisaineid, mainimata tõsiasja, et enamik külmutatud eineid on eelnevalt kõvasti läbi küpsetatud, mis langetab nende toitainesisalduse parimal juhul minimaalsele tasemele (eriti pärast kodus mikrolaineahjus taas üles soojendamist). Kui välja arvata paar üksikut tõeliselt tervislikku külmutatud einete kaubamärki nagu Amy’s ja Organic Bistro, kujutab enamik külmutatud eineid endast põhimõtteliselt suurt haigustekarpi, nii et osta nende asemel alati värsket toitu. (http://www.4us2be.com)
3) Valge riis. Sarnaselt saiaga on ka valgest riisist ära võetud enamik toitaineid ning neist on eemaldatud kliid ja idud, kaks looduslikku koostisosa, mis annavad riisile tema loomuliku pruuni välimuse. Ka niinimetatud “rikastatud” valgel riisil on puudu kõvasti toitaineid, sest keha seedib seda rafineeritud toitu pruunist riisist vägagi erinevalt — viimast omastatakse aeglasemalt ja see ei kergita veresuhkru taset nii äkiliselt kui valge riis. (http://globalnaturopath.com)
4) Mikrolaineahjus kuumutatud popkorn. See rafineeritud toit on kinokülastajate lemmik ja meeldib ka tavalisele suupistesõpradele, aga popkorn on üks kõige ebatervislikumatest toitudest, mida süüa on võimalik. Mikrolaineahjus kuumutatud popkorni peaaegu iga osa, alates geneetiliselt muundatud maisiteradest ning lõpetades töödeldud soola ja säilitusaineid sisaldavate kemikaalidega, mida kasutatakse maitse tugevdamiseks, on ebatervislik ja soodustab haigusi. Kõigele lisaks leidub mikrolaineahjus kuumutatud popkornis kemikaal nimega diatsetüül, mis võib su kopsud põhjalikult laastada. Kui sulle maitseb popkorn, siis jää parem orgaaniliste maisiterade juurde, mida saad potis ise popsutada, ning vala need üle tervislike toiduainetega nagu kookospähkliõli, mahetoidul kasvanud lehmadelt saadud või ja Himaalaja roosa sool. (http://www.naturalnews.com)
5) Kuivatatud lihatooted nitraatide ja nitrititega. Söögikohtades pakutav liha, suitsuvorst, hot dog’id, peekon ja paljud teised toidupoodides müüdavad lihatooted on sageli täis naatriumnitritit ja teisi keemilisi säilitusaineid, mida on seostatud südamehaiguste ja vähi tekkega. Kui ostad liha, siis vali söögiks selline, mis pole kuivatatud ega töödeldud nitraatide ja nitrititega. Võimalusel osta ka sellist liha, mis on pärit looduslikul mahetoidul kasvatatud loomadelt. (http://www.naturalnews.com/028824_processed_meat_heart_disease.html)
6) Enamik tavalisi proteiini- ja energiabatoone. Selliseid tooteid reklaamitakse sageli viisil, mis jätab mulje, nagu proteiini- ja energiabatoonid on kasulik valik tervisliku toitumise teel. Sageli on asi aga nii, et need toidukorra asendajad sisaldavad töödeldud sojaproteiini, rafineeritud suhkrut, hüdrogeenitud rasva ja teisi toidulisandeid, mis panustavad krooniliste haiguste tekkesse. Muidugi pole kõik proteiini- ja energiabatoonid ebatervislikud — firmad Thunderbird Energetica, Organic Food Bar, Boku Superfood, Vega Sport, PROBAR ja Zing valmistavad kõik tervislikke proteiini- ja energiabatoone. Lihtsalt loe eelnevalt läbi toote koostisosade etiketid, et teaksid, mida ostad.
7) Margariin. Kõikvõimalikes töödeldud toitudes peituv margariin, hüdrogeenitud transrasva sisaldav õli, on midagi sellist, mida tuleks tervise kaitsmiseks iga hinna eest vältida. Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole või ja küllastunud rasvad üldiselt ebatervislikud, eriti siis, kui need on saadud kariloomadelt, kes on kasvanud rohusööda, mitte maisi ja sojaga. Kui loomapõhised rasvad sulle ei meeldi, siis vali margariini asemel ekstra-neitsikookospähkliõli või oliiviõli. (http://www.naturalnews.com/027865_saturated_fat_health.html)
8) Sojapiim ja sojal põhinevad lihaasendajad. Üks tänapäeva suurimaid tervisepettusi ehk sojahullus on midagi sellist, millest tasuks end eemale hoida. Kui kõrvale jätta tõsiasi, et peaaegu kõik mitteorgaanilised soja koostisained on geneetiliselt muundatud, on enamik sojas leiduvaid toidulisandeid töödeldud mürgise kemikaaliga, mis kannab nime heksaan ja mida on seostatud sünnidefektide põhjustamise, viljakusprobleemide ja vähiga. Kääritamata soja on ka väga suure östrogeenisisaldusega, mis võib keha loomuliku hormoonitaseme tasakaalust välja lüüa. (http://www.naturalnews.com/026303_soy_protein_hexane.html)
9) Dieeditooted. Paljud praegu turult leitavad niinimetatud dieeditooted sisaldavad kunstlikke magusaineid nagu aspartaam (Equal) ja sukraloos (Splenda), mida mõlemat on seostatud neuroloogiliste kahjustuste, seedetrakti probleemide ja sisesekretsiooni häiretega. Paljud dieeditooted sisaldavad ka keemilisi magusaineid, võtmaks toidus rasva ja teiste looduslike ainete koha, mis on eemaldatud kalorihulga kunstlikuks vähendamiseks. Eelista selliste toodete asemel tervislikke toite, mis on looduslikele toiduainetele võimalikult lähedased, kaasa arvatud kõrge rasvasisaldusega toidud, mis on kasvatatud viisil, nagu loodus seda ette on näinud. Seda tehes reageerib su keha üllatavalt hästi. (http://www.naturalnews.com)
Tõlkinud: Joonas Orav


1. Kartulikrõpsud
Lisaks sellele, et kõrpsud sisaldavad palju rasva, naatriumi ning kaloreid, on neil ka kõrge glükeemiline indeks, mis viib veresuhkru taseme hetkeks kõrgele, et siis hooga langeda ning söömisisu suurenda.
2. Riisileivad
Paljud arvavad, et riisileivad on ohutu vahepala, kuid tegelikult on nad sama ebatervislikud kui kartulikrõpsud ning koogid. Riisigaletid on valmistatud valgest riisist, mis on tegelikult vaid kiired süsivesikud. Paljud neist on ka maitsestatud ning sisaldavad liiga palju suhkrut või soola.
3. Marjamuffinid
Sage toit kohvi kõrvale, ning sageli räägitud kui tervislikum valik, sest sisaldab marju ja puuvilju. Kui sa ei ole neid ise valmistanud, vaid ostnud kauplusest, oleks soovitav neid valitda, sest lisaks sellele, et sisaldavad sageli liigselt suhkrut, on seal ka palju keemilisi lõhna- ja maitseaineid.
4. Mees röstitud soolased pähklid
Kombinatsioon rasvast, suhkrust ja soolast viivad selleni, et oled suuteline kogu kausitäie ise nahka panema, ilma mingi probleemita. Pähklid on kõige kasulikumad oma loomulikus variandis, seepärast väldi neid maitsestatuna.
5. Mikrolaineahju popkornid
Jättes kõrvale töödeldud süsivesikud ning soola sisaldavad popkornid palju ebatervislikke transrasvu. Lisaks on sellised kotid tavaliselt täis kemikaale, et takistada popkornide koti külge kinni jäämist. Tee selle asemel popkornid tavalises rasvas potis,kasutades nii vähe rasva kui võimalik ning väldi soolamist.
6. Kuivatatud puuviljad
Suudaksid süüa korraga seitse mangot või 12 virsikut? Väike kotitäis kuivatatud puuvilja sisaldab praktiliselt nii palju puuvilju. Kuivatates kaotab puuvili oma kasulikumad omadused, kuid säilitab suhkrusisalduse. Meie keha ei ole loodud nii palju suhkrut korraga tarbima, isegi kui see tuleb looduslikust allikast.
7. Light-karastusjoogid
Light-joogid on kõige ebatervislikum valik, sest sisaldavad sageli vähki tekitavad magusainet aspartaami, mis võib tekitada ka neuroloogilise probleeme. Lisaks mõjutab see vajadust keskajus, mis suurendab isu.
Allikas: improveme.se

Sedasi kaob kõhurasv!
(huvitav, kas ikka kaob)

KAALUABI: Igatsed lamedat kõhtu ning voltide kadumist? Järgi järgnevaid soovitusi ning võid vormiva pesu peagi kappi tagasi panna. 

1. Söö rasvast kala
Rasvane kala sisaldab palju kaloreid, kuid ka aineid, mis aitavad kaalust alla võtta. Tarbides umbes 150 grammi rasvast kala nädalas, näiteks lõhet, makrelli või heeringat, saab keha vajalikke omega-3 rasvhappeid, D-vitamiini ja joodi, mis kõik mõjuvad rasvarakkude vähendamisele. See aitab vähendada kõhurasva. Söö nädalas vähemalt 300 grammi kala, 150 grammi vali lahjemat varianti, 150 rasvasemat kala.
2. Piisavalt D-vitamiini
D-vitamiini on saledama vöökoha osas väga oluline, sest see vitamiin aitab rasvarakkudel töötada. D-vitamiini puudus takistab kehal vabastada ning põletada kogunenud rasva. Heaks D-vitamiini allikaks on rasvane kala, piim, juust, muna ning loomulikult ka päike. Päikese käes viibides toodab keha ka ise D-vitamiini. Kuna paljud inimesed meie laiuskraadis kannatavad D-vitamiini puuduse käes, on oluline sellele tähelepanu pöörata.
3. Söö palju puu- ja köögivilju
Uuringud on näidanud, et mida rohkem puu- ja köögivilja tarbida, seda peenem on piht. Eriti just naiste puhul on märgatud nende salendavat mõju, ilma et teadlased oskaksid selgitada, miks see nii on. Üks põhjus võib leiduda puu- ja köögiviljades leiduvas väikeses koguses östrogeeniga sarnanevad aines, mis aitab kehal rasva paigutada ühtlaselt kogu kehale, mitte just kõhule, soolestiku vahele. Söö päevas vähemalt 600 grammi köögivilja ning värsket puuvilja.
4. Söö lahjat liha
Valk on geniaalne salendusaine ning seda eriti siis, kui soovid vabaneda kõhurasvast. Mõned valgus leiduvad aminohapped, mida leidub just lahjas lihas, on eriti salendavad, sest aitavad vabastada kõhule salvestatud rasva. Valk stimuleerib samal ajal ka ainevahetust, nii et rasvapõletus suureneb. Lisaks on valk kcal kohta väga toitev ning vähendab ka söögiisu.
5. Joo kohvi ja teed
Kohvis ja tees leidub palju aineid, mis aitavad vähendada kõhul olevat rasva. Nimelt on just kõhul asuvad rasvarakud kofeiini suhtes tundlikumad. Joo päevas kuni 8 tassi kofeiini sisaldavaid jooke.
6. Ära söö saia
Kahjuks ka sel korral ei ole teadlased leidnud mingit head vabandust, miks peaksime üldse valget jahu sisaldavat saia või pastat sööma. Vastupidi. Mida rohkem rafineeritud teraviljast valmistatud süsivesikuid tarbid, seda rohkem koguneb vöökohale rasva. Järelikult tasub vältida valgest jahust pagaritooteid, valget riisi, valget pastat, paljusid hommikuhelbeid, kooke ja küpsetisi. See ei tähenda, et peaksid teraviljatoodetest loobuma, kuid eelista neid, kus mis vähemalt 50% ulatuses koosnevad täisterast. Rukkileib, täisterapasta, kaerahelbed on tervislik ning kõhtu täitev valik.

7. Vähenda kartuli kogust

Sööd kartulit igal õhtul? Siis oleks aeg selle kogust vähendada. Teadlased on leidnud, et just naistel paistab liigne kartuli tarbimine vöökohal. Vaheta osa kartulist köögivilja, pruuni riisi või täisterapasta vastu välja.
8. Ära kasuta liigselt õli
Kasulikud rasvhapped on muutunud paljude dieetide osaks, kuid ka nendega tuleb piiri pidada. Uuringute järgi koguneb taimsetest allikatest tulev liigne rasv just kõhule, kuid mõistlikult tarbides aitab see vähendada puusadele kogunenud rasva. Taimne rasv on kasulik südamele ja vereringele ehk ära väldi neid täielikult. Kui tarbid päevas ca 1600 kcal, mis on kaalulangetamise seisukohast piisav kogus, võid süüa 40 grammi tervislikku rasva päevas.
10. Söö vähem suhkrut
Mida rohkem suhkrut tarbid, seda rohkem koguneb kõhule rasva. Kahjuks, seepärast vähenda maiustuste, kookide, karastusjookide ning teiste suhkrurikaste toitainete osakaalu. Ka varjatud suhkrupommid nagu puuviljajogurt, mahl ja ketshup mõjutava veresuhkru järske kõikumisi, mis avaldavad rasvarakkudele negatiivset mõju. 
Iform.se
Peab proovima :)


 

Friday, 10 August 2012

Maitsvad salatid talveks

Delfi Naistekas avaldas 6 salatiretsepti, mis on nüüd küll väärt, et ma nad siia talletaksin ja mitte ainult, neid salateid tahan ma ka teha. Vajaminevad koostisosad on õnneks kõik ka Shotimaal olemas :)
Omalt poolt lisan lõppu sõbranna Elina pikast kurgist tehtud salati siis on komplekt täielik.

Tšomberlingi salat
• 1 kg tomateid
• 300 g mugulsibulat
• 1/2 tl Santa Maria musta pipart, jahvatatud
• 1/4 klaasi suhkrut
• 2 tl soola
• 2 tl äädikat (3%)
• 5 tera Santa Maria nelki
• 1/2 tl Santa Maria kaneeli, jahvatatud
Koori tomatid, tükelda, keeda 5-7 minutit, püreeri. Lisa viilutatud sibul ja maitseained ning keeda sibul pehmeks. Lisa äädikas. Tõsta kuumalt purkidesse ja sulge koheselt. Pane purgid kaas alaspidi jahtuma.
Meega marineeritud piprad
• 5 kg erivärvilist paprikat
• 1-1,5 kg mugulsibulat
• 16 tk Santa Maria loorberilehte
• 16-32 tk Santa Maria musta terapipart
• 16 spl rapsiõli
Marinaad:
• 3 l vett
• 2 klaasi 6% äädikat
• 5 spl mett
• Santa Maria kivisoola, veskis
Pese paprikad, eralda seemned ja sisu, lõika neljaks ning viiluta. Koori ja viiluta sibulad. Sega paprika ja sibul omavahel segamini ja pane purkidesse. Igasse purki lisa loorberileht ja 1-2 pipratera. Keeda marinaad valmis. Mee ja soola kogust võid maitse järgi muuta. Kalla marinaad purkidesse. Kõige viimasena lisa igasse purki 1 spl õli. Kuumuta purke keevas vees 10 minutit, sulge need ja pane kaas alaspidi jahtuma.
Kapsasalat õunte ja mädarõikaga
• 3,5 kg valget peakapsast
• 1 kg magusat paprikat
• 0,5 kg magushapusid kõvu õunu
• 0,5 kg puhastatud mädarõika juuri
• 0,2 kg peterselli
• 0,2 kg lehtkoriandrit
• 1,5 klaasi rapsiõli
Marinaad:
• 2,5 l vett
• 1,5 klaasi suhkrut
• 0,5 klaasi soola
• 2 klaasi 6% äädikat
• 10 tk Santa Maria musta terapipart
• 6 tera Santa Maria vürtsi
Lõika kapsas ja õun õhukesteks ribadeks, riivi mädarõigas, haki petersell ja koriander ning sega omavahel läbi. Keeda marinaad valmis. Õli lisatakse purkidesse hiljem. Täida purgid tihkelt aedviljadega, vala peale kuum marinaad ning lase lahtiselt seista umbes tund aega. Lisa igasse purki natuke õli ja vajadusel veel marinaadi, et purgid oleksid ääreni täis. Kuumuta purke keevas vees 10-15 minutit. Sulge purgid ja pane need kaas alaspidi jahtuma.
Sabaga tomatid
• 2 kg väikeseid rohelise varrega tomateid (kobartomat)
• 5 tk tilliõisikuid ja varsi (iga 1 l purgi kohta 1 tilliõisik)
• 50 g mädarõikajuurt
• 1-2 tk pastinaaki
Marinaad:
• 1 l vett
• 1,5 spl suhkrut
• 2 spl soola
• 1,5 tl Santa Maria sidrunhapet
• 3-5 tk Santa Maria loorberilehte
• 1 tl Santa Maria valget terapipart
Pese tomatid. Haki till ja mädarõigas, lõika pastinaak kuubikuteks. Pane purgi põhja 1 tilliõisik, maitse järgi mädarõigast ja peotäis pastinaaki. Lao tomatid ettevaatlikult purkidesse nii, et need jääksid terveks. Marinaad keedetakse kahes osas. Kõigepealt keeda vesi, suhkur, sool, loorber ja pipar. Kalla vedelik kuumalt purkidesse tomatitele, lase 10 minutit seista ning vala uuesti ära. Lisa sidrunhape ja lase marinaad uuesti keema. Pane purkidesse hakitud till ning kalla tuline marinaad uuesti peale. Kuumuta purke keevas vees 10 minutit, sulge ja pane kaas alaspidi jahtuma.
Tomatid želees
• 1-2 kg tomateid
• 1 tk suurt sibulat
• 2 tk Santa Maria loorberilehte
Marinaad:
• 0,5 l vett
• 1/4 kl aasi 6% äädikat
• 1 spl Santa Maria želatiini
• 1 spl Santa Maria kivisoola, veskis
• 1,5 spl suhkrut
Lõika tomatid ja sibul seibideks. Iga purgi põhja pane loorberileht ning täida purk tomati- ja sibulaseibidega. Želatiin tuleb eelnevalt panna umbes 40 minutiks veega punduma. Paisunud želatiin tuleb kuumaveevannis üles sulatada nii, et tükke sisse ei jääks. Keeda marinaad valmis, lisa želatiin ning vala purkidesse. Kuumuta purke keevas vees 10 minutit, sulge koheselt ja pane kaas alaspidi jahtuma.
Tomati-sibula-porrusalat ürtidega
• 1 kg tomateid
• 200 g sibulat
• 150 g porrut
• 30 g küüslauku
• 1 dl suhkrut
• 2 spl Santa Maria kivisoola, veskis
• 4 tera Santa Maria nelki
• 0,5 tl Santa Maria purustatud musta pipart
• 0,5 tl Santa Maria paprikat
• värsket basiilikut
• värsket tilli
• 2 spl äädikat (lisada keetmise lõpus)
Koori sibulad ja haki koos tomatite, porru ja küüslauguga kuubikuteks. Tõsta kõik koostisained potti (va äädikas), kuumuta keemiseni ning keeda 15 minutit. Korja segult vaht ja vala see eelnevalt vees kuumutatud kuumadesse purkidesse. Kaaneta purgid kinni ning pane kaas alaspidi jahtuma.

Sõbranna Elina pikakurgisalat

*1 kg kurki (sobivad nii pikk kui ka lühike kurk)

*0,5 kg mugulsibulat
*5 tl soola
*5 tl suhkrut
*1 dl toiduõli (ikka sellist, mis ka kuumutamist kannatab)
*3 tl 30%-list söögiäädikat
*kimp tilli (no umbes poolteist niisugust kimpu, nagu poes müüakse)

Valmistamine:
*kurgid koorida ja viilutada
*sibul puhastada ja viilutada
*segada kausis kurk, sibul, sool, suhkur, õli, äädikas ja hakitud till
*lasta segul seista toatemperatuuril 3-6 tundi (võiks paar korda selle aja jooksul ka segada)
* tõsta salat koos eraldunud vedelikuga purkidesse ja kuumutada (kaaned lahtiselt peal) 15 minutit (0,5 liitrised purgid) ning seejärel sulgeda kohe õhukindlalt.
*lasta jahtuda ja viia siis säilituskohta

Vürtsikas kurgisalat

2 kg kurke


2 sibulat
1 küüslaugumugul
3 tilliõisikut või 0,5 dl hakitud värsket tilli
2,5 sl 30 % äädikat
1 tl kanget sinepit
2 sl suhkrut
2 sl soola
0,5 tl jahvatatud musta pipart

Koori ja viiluta kurgid. Puhasta sibulad ja küüslauk ning lõika peenteks ribadeks. Tõsta köögiviljad emailpotti või -kaussi, lisa maitseained ja sega läbi.
Lase jahedas 24 tundi seista, aeg-ajalt segades.
Tõsta salat purkidesse ning sulge need kaanega. Säilib külmas 1-2 kuud.
Saab umbes 2,5-3 liitrit
Originaalretsept pärit: Zoozi blogi 










Monday, 6 August 2012

Kübara heegeldamisest

Täna leidsin Maalehest Pille Hermanni artikli, kuidas suvekübarat heegeldada. Targad nõuanded, mis kindlasti ära kuluvad. Aitäh!

Pille Hermann: Oma esimest kübarat heegeldama asudes käid esmalt kui kass ümber palava pudru ja tõstad mustreid ühest virnast teise. Soov on ju saada silmipimestavalt kaunis tulemus, aga kindel ettekujutus, kuidas seda saavutada, puudub. Nii hakkadki nuputama. Olgu see siis omaenese tarkus või kusagilt kuuldud kavalus, et kõige nutikam on kübara heegeldamisel ajada näpuga järge heegeldatud liniku mustrilt. Esmalt heegeldasin kübara põhja, umbes 10 cm liniku südamest. Seejärel tuleb teha kübara sügavus, selleks arvestada 10–15 cm vastavalt pea suurusele. Kübara serva võib heegeldada just nii laia, kui on soov. Maitse küsimus, kes eelistab kitsast serva, kes soovib laiaservalise kübaraga edvistada. Kui kodus leidub mõni “kübaralaadne toode”, on kasulik see välja otsida, sest selle järgi on mugav kuju ja suurust sobitama hakata. Heegeldamisel tasub järgida põhimõtet “pigem natuke kitsas kui täpselt paras”, kuna paraja suuruse saab anda tärgeldamisega. Tavapärane segu tärklis pluss vesi on kindel järeleproovitud vahend, kuid kogenud kübarategijad teavad rääkida, et selliselt tärgeldatud kübaraga ei maksa vihma kätte jääda. Kui ei soovi lössivajunud kübara pärast möödakäijate kaastundlike pilkude osaliseks saada. Seetõttu kasutasin tärgeldamiseks PVA-liimi ja vee segu, nii parajalt paks hapukoor, no see mitmekümneprotsendise rasvasisaldusega ikka. Esmalt tuleb kübar vette kasta, kuivaks pigistada ning alles siis kasta liimi ja vee segusse, milles hoida paarkümmend minutit. Seejärel tuleb töö keerulisem osa – kübarale vormi andmine. Et saavutada vormitäiust, kasutasin vana lotumütsi, mille toppisin tihedalt täis vanu T-särke, et moodustuks pea kuju. Katsin saadud „pea“ toidukilega. Lisaks sellele, et kile aitab pärast kübarat paremini kätte saada, aitab ta ka peakuju vormida. Samuti katsin toidukilega papist aluse, mille peale kübarat venitama hakkasin. Seejärel venitasin kübara tehtud vormile ning kinnitasin servad nööpnõeltega papist alusele. Kuivamiseks kulus soojal suvisel ajal õues poolteist päeva. Kui nööpnõelte väljasikutamisel sõrmede tugevusest vajaka jääb, tuleb näpitsad appi võtta.
Kuidas heegeldada elu esimest kübarat?
 Valmis töö. Kübara heegeldamiseks kulus 100 grammi puuvillast heegelniiti, heegelnõel oli nr 0,95. Foto: Pille Hermann