Wednesday, 18 May 2016

Rabarberist saab siirupit



Sweet home õpetab, kuidas rabarberist siirupit saab. Suhkur on muidugi kuradist, aga vahel võib patustada ikka ja kui joomiseks veega lahjendada...ehk polegi nii hull ;) 
Rabarberile võib igasugu muid asju ka juurde lisada, mis temaga sobivad. Maasikaid, piparmünti või hoopis apelsini. Tasub proovida. :) 

Esimene siirup

1 kg rabarbereid
400 gr suhkrut
500 ml vett

Viiluta rabarberid, vala külma veega üle ja jäta järgmise päevani seisma. Järgmine päev keeda rabarber läbi ja kurna ära. Saadus mahlale lisa suhkur ja kuumuta keemiseni. Siirup vala tulikuumalt pudelisse/purki ja et kauem säiliks, sulge õhukindlalt.

Teine siirup

700 gr rabarbereid
250 gr suhkrut
250 mi vett

Viiluta koorimata rabarber õhukesteks viiludeks, pane koos vee ja suhkruga potti ja lase peale keema tõusmist tasaselt umbes 5 minutit podiseda. Suru siirup läbi tiheda sõela lusikaga massist välja, pane pudelisse/purki ja säilita külmikus. Järelejäänud massi saab kasutada mõne magustoidu või küpsetise tegemisel.


Wednesday, 11 May 2016

Võililledest siirupit ja muud ka.

Kevad on käes ja võililli igal pool maa ja ilm. Umbrohuks sõimatud ja igasugu meetoditega hävitada püütud, aga ometi nii imeilus ja mis veelgi tähtsam, ka tervislik. Mulle võililled meeldivad. See on selline omamoodi armastuse-vihkamise suhe. Esimest kevadist õiekest armastad ja hoiad, aga suvel kakud peenrast suure vihaga halastamatult välja. Nüüd aga põhiteema juurde ehk mida siis võilillest valmistada saab? Seekordne info on pärit Sweet home lehelt. Aitäh, avaldajatele. :)



Võililleõitest saab valmistada heamaitselist mett, mis on näiteks neeruhaigetele parem kui tavaline mesi.
Võilillemesi ei jää maitse poolest sugugi alla ehtsale meele, kuid on hoopis meeldivam neile, kes tavalist mett eriti ei armasta või on mee suhtes allergilised.
Võilillemesi on väärt kraam, mis sobib hästi nii tee sisse, kui erinevate magustoitude sisse.

Vaja läheb:
4 korralikku kamalutäit võililleõisi ( ca 1 l.),
1 kg suhkrut
pool sidrunit
1l vett
Valmistamine:
Laske õitel koos veega aeglaselt keema tõusta ja jätke kaane alla üheks ööpäevaks seisma. Siis kurnake ja pigistage õied korralikult välja. 1-le liitrile mahlale lisage 1 kg suhkrut ja pool kooritud sidrunit. Kuumutage segu email- või klaasnõus, kuni üleliigne vesi aurustub ja tekib siirupitaoline vedelik, nii umbes 1tund ja 45 min. Sega aegajalt. Pikemal kuumutamisel tekib siirupil meetaoline konsistents.
Vahemärkus: Kui tahate eriliselt ilusa värviga mett, võtke õietagune roheline nutt ära. See annab meele rohekat värvust ja ka veidi spetsiifilist võilille kibedust. Võilillemesi ei jää maitse poolest sugugi alla ehtsale meele. Sobib hästi neile, kes tavalist mett eriti ei armasta või on mee suhtes allergilised.
Lahe võileivakate
Vaja läheb: Peotäis võilillelehti ja hapuoblikaid, soovi korral murulauku. Keedetud muna, paar spl hapukoort, maitsestamiseks soola, suhkrut.
Valmistamine: Hakkida võilillelehed ja hapuoblikad, segada juurde murulauk ja hakitud muna, lisada maitsestatud hapukoor. Segu sobib suurepäraselt leivakattena kasutada hommikueineks.

Marineeritud võilillenupud
Vaja läheb: Rohelisi võilillenuppe, suhkrut, äädikat.
Valmistamine: Hoida võilillenuppe 30 min külmas vees, et vähendada nende mõrusust. Keeta mahedamaitseline marinaad – 1 l vee kohta 100 g suhkrut, 50 g soola, 1,5–2 spl äädikat. Nõrutatud võilillenupud lisada kuuma marinaadi, mitte keeta. Säilitada keeratava kaanega väikestes purkides. Marineeritud võilillenupud sobivad lihatoitude kõrvale.

Võilillekohv
Vaja läheb: Röstitud ja jahvatatud võilillejuuri
Valmistamine: Võilillejuured tuleb puhastada, tükeldada ja kuivatada, seejärel röstida kuumas ahjus ning jahvatada kohviveskis. Edasi keeta juba kohvi nii, nagu oleme harjunud. Juua piima või koore ja suhkruga.
PS! Kui pakute külalistele  seda kohvi ja jätate mainimata, et tegu on võilillekohviga, siis ma usun, et keegi ei märkagi vahet.

Võilillesalat sibulapealsete ja peterselliga
Vaja läheb: 2 osa võilillelehti,1 osa sibulapealseid või murulauku, 1/2 osa petersellilehti. Pisut taimeõli või hapukoort/maitsestamata jogurtit. 
Valmistamine: võilillelehed panna pooleks tunniks soolaga maitsestatud külma vette, et mõru maitse kaoks. Salatitaimed hakkida peeneks, lisada taimeõli või maitsestamata jogurt (hapukoort), segada. Lisada maitse järgi soola.

Kui salatile keedumuna, on tulemuseks täiesti toitev toit. Ja kui siis veel keeta juurde koorega kartulit, siis on ju lausa lõunaroog valmis.