Mandlid aitavad hoida veresuhkru stabiilsena. Toronto ülikoolis läbi viidud uurimus näitas, et kui inimesed tarbisid mandleid koos saiaga, siis nende veresuhkrutaseme tõus polnud sama kõrge kui ainult saia süües. Söö mandleid vahepalaks koos puuviljaga või lisa neid näiteks jogurtisse
Üks õun päevas hoiab kaalutõusu ära, tõdeb Pennsylvania ülikoolis läbi viidud uurimus. Teadlased märkasid, et need, kes sõid õuna vahepalaks enne peamist söögikorda, sõid vähem kaloreid kui need, kes vahepalaks võtsid midagi muud. Teadlaste arvates on selle põhjuseks õunte kiudaineterikkus.
Oad ja läätsed
Oad ja läätsed sisaldavad täiuslikku toitainete kooslust, mis käivitab rasvapõletuse, sest sisaldavad nii vees lahustuvaid kui ka vees lahustumatuid kiudaineid, valke ja süsivesikuid.
Lillkapsas
Uurimused on näidanud, et lillkapsas suudab vähendada riski haigestuda soolte-, kopsu- ja kõhuvähki. Nagu teisedki köögiviljad sisaldab lillkapsas vähe kaloreid, kuid see-eest külluslikult kiudaineid, mis täidab hästi kõhtu. Proovi tarbida lillkapsast kartuli asemel. Keeda seda vaid natuke või auruta, nii säilib ka seal leiduv C-vitamiin.
Kaneel
Pool teelusikatäit päevas tasakaalustab veresuhkrutaseme ning vähendab seetõttu ka magusaisu.
Kohv
Inimestel, kes joovad päevas 3-4 tassi kohvi, on 30% väiksem tõenäosus haigestuda 2. tüübi diabeeti. Kohvis leiduv klorogeenhape aitab ennetada insuliiniresistentsust, mis muidu suurendab ülekaalu ning diabeedi riski. Kohvis leiduv kofeiin suurendab ainevahetust puhkeasendis umbes 15%, mis tähendab umbes 30-50 täiendava kalori põletamist päevas.
Kodujuust
Kodujuust sisaldab hulgaliselt valku ning samal ajal parajalt kaloreid. Uuringud on näidanud, et valk tekitab täiskõhutunde, mis kergendab kaalualandamist. Indianas Purdue ülikoolis läbi viidud uurimuses leiti, et naised, kelle päevasest kalorite arvust 30% tuleb valgust, säilitasid oma lihasmassi ning olid väiksema söödava kalorite arvuga rahul kui naised, kelle valgu hulk oli ca 18% päevasest toidust.
Muna
Louisiana ülikooli uurimus näitas, et naised, kes sõid hommikusöögiks röstsaia muna ja marmelaadiga, võtsid kaalust kaks korda nii palju alla kui need, kes sõid röstsaia ilma munata, isegi kui kalorite arv oli sama. Munas leiduv valk täidab hästi kõhtu ning selle tulemusena tarbitakse päeva jooksul vähem kaloreid.
Oliiviõli
Täpselt nagu avokaado sisaldab ka oliiviõli kasulikke rasvu, mis tekitavad täiskõhutunde ning vähendavad isu. Uuringud on näidanud, et oliiviõlis on põletikuvastased omadused, mis aitab vähendada kroonilist põletikku kehas, mis on seotud metaboolse sündroomiga.
Parmesan ja teised piimatooted
Naistel, kes söövad iga päev juustu ja piima, on väiksem oht muutuda ülekaaluliseks, näitab ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uurimus. Normaalse rasvasusega piimatooted sisaldavad konjugeeritud linoolhapet, mis aitab kehal rasva põletada.
Pirn
Ühes pirnis on ca 5 grammi kiudaineid ehk see on kasulik ja annab vähe kaloreid. Ühe brasiilia uurimuse järgi kaotasid iga päev pirni söövad naised rohkem oma kehakaalust kui need, kes sõid kaerahelbekooki, kuigi kalorite arv oli sama.
Punane paprika
Paprika on magusa maitsega ning sisaldab palju C-vitamiini. Vitamiin C tugevdab immuunsussüsteemi ning ennetab rakukahjustusi.
Veiniäädikas
Meeldiv maitse väheste kaloritega. Kui süüa saia koos veiniäädikaga, ei tõuse veresuhkru tase nii kõrgele ning ka täiskõhutunne kestab kauem.
Lõhe
Omega-3 rasvhape ei ole kasulik mitte ainult südamele, vaid salendab ka su pihta.
Naturaalne jogurt
Naturaalses jogurtis on hästi jaotatud süsivesikud, valgud ja rasvad, mis tagab pikaajalise täiskõhutunde ning ühtlase veresuhkru taseme.
Ananass
Rahvameditsiinis kasutatakse taime mahla ja koort väga erinevate haiguste raviks – alates tüügastest ja lõpetades vähiga. Teadlased on kindlaks teinud, et ananassimahlas sisalduvad ained aitavad tselluliidi vastu, seega on taim nüüd populaarne ka kosmeetikatööstuses.Ananassimahl kiirendab rasvade põletamise protsessi. Samuti sisaldab ananass valke lõhustavaid fermente ning seedimist soodustavat, verd puhastavat ja vererõhku alandavat bromeliini. Nii aitab ananass vältida südameinfarkti, tromboosi ja insulti. Peale selle lahustab bromeliin soolestikus valgujääke ja hävitab parasiidid. Toore ananassi mahl võib aga põhjustada kõhuprobleeme. Bromeliin leevendab ka atsidoosi (happeliste ainete haiguslik kuhjumine organismi). Aitab hoida happe ja leelise tasakaalu ning ravib allergiat, nahahaigusi, kõhukinnisust ja puhitust. Peroksidaasi nimeline ferment aga pidurdab vähirakkude paljunemist.
Värske ananassi mahl alandab palavikku ja lahtistab röga. Süües ananassi hommikueineks (kas eraldi või koos teiste puuviljadega) puhastate organismi sinna kogunenud jääkainetest. Ananass on tuntud oma kaalu langetava efekti poolest, on tõhus rasvade põletaja.
Kui teil on seedehäired, siis soovitatakse regulaarselt juua enne sööki klaas värsket ananassimahla või süüa lõik värsket ananassi. Päikese käes kuivatatud ananassi tuleks süüa mitu lõiku.
No comments:
Post a Comment